Zajímavosti Západních Tater

Západní Tatry: Krásy slovenské přírody

Úvod

Západní Tatry jsou jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších pohoří na Slovensku. Spolu s Vysokými a Belianskymi Tatrami tvoří souhrnně Tatranský masiv, který se rozkládá na území Slovenska a Polska. Západní Tatry, známé také jako Roháče, se vyznačují svou divokou krajinou, strmými vrcholy, hlubokými dolinami a nespočtem horských jezer. Tato oblast nabízí návštěvníkům mnoho příležitostí k turistice, horolezectví, lyžování či jen k odpočinku v krásné přírodě.

Geografie a geologie

Západní Tatry se rozkládají na ploše přibližně 800 km² a táhnou se ve směru západ-východ v délce asi 50 km. Nejvyšším vrcholem je Bystrá (2248 m n.m.), která je zároveň nejvyšším bodem celého pohoří. Dalšími významnými vrcholy jsou Banikov (2178 m n.m.), Volovec (2063 m n.m.) či Ostry Rohac (2087 m n.m.).

Geologicky je oblast Západních Tater složena především z krystalických břidlic, vápenců a dolomitů. Díky tomu se zde vyskytuje mnoho zajímavých útvarů, jako jsou například skalní okna, sloupy či jeskyně.

Klima

Klima Západních Tater je charakteristické chladnými zimami s velkým množstvím sněhu a mírnými až chladnými léty s častým deštěm. V nižších polohách panuje mírné podnebí s teplotami kolem 20 °C v létě a -5 °C v zimě. Ve vyšších polohách se teploty pohybují mezi 10 °C v létě a -15 °C v zimě.

Flora a fauna

Západní Tatry jsou domovem pro bohatou flóru i faunu. Na území pohoří se nachází několik chráněných území, která mají za cíl ochranu vzácných druhů rostlin a živočichů. Mezi nejznámější patří Národný park Tatry (TANAP) na slovenské straně hranice a Tatrzanski Park Narodowy (TPN) na straně polské.

V nižších polohách dominují smíšené lesy s převahou buků, jedlí a smrků. Ve vyšších polohách se nacházejí horské louky, porosty kosodřeviny a subalpinské smrčiny. V nejvyšších polohách rostou alpínské trávy a skalní rostliny, jako je například zvonek tatranský či rozchodník žlutý.

Fauna Západních Tater je velmi pestrá. Mezi nejznámější obyvatele patří kamzíci, medvědi hnědí, rysi či vlci. Vyskytuje se zde také mnoho druhů ptáků, jako jsou sokoli stěhovaví, jestřábi lesní či orel skalní.

Turistika

Západní Tatry nabízejí nespočet možností pro turistiku a horolezectví. Celkově se zde nachází více než 600 km značených turistických tras, které vedou přes nádhernou krajinu plnou strmých vrcholů, divokých dolin a krásných horských jezer.

Mezi nejoblíbenější trasy patří výstup na Ostry Rohac (2087 m n.m.), kde lze navštívit i známé Roháčske plesa (Roháčská jezera), nebo tura na Volovec (2063 m n.m.), který nabízí úchvatný výhled na celé Západní Tatry. Pro rodiny s dětmi či méně zdatné turisty jsou vhodné trasy v okolí Žiarske doliny či Smutné sedlo.

Lyžování

Západní Tatry jsou oblíbeným cílem také pro lyžaře a snowboardisty. Největší a nejznámější lyžařské středisko je Jasná, které se nachází na severní straně Chopku ve Vysokých Tatrách. Ve Západních Tatrech lze lyžovat například ve střediscích Zuberec, Spálená či Oravice.

Ubytování a doprava

V oblasti Západních Tater je k dispozici široká škála ubytovacích možností – od horských chat a penzionů po luxusní hotely. Mnoho turistů využívá také možnosti přenocování v horských bivacích či stanování.

Do Západních Tater se dá snadno dostat autem, autobusem či vlakem ze slovenských i polských měst. Nejbližší mezinárodní letiště se nachází v Krakově (Polsko) a Popradu (Slovensko).

Západní Tatry jsou nádhernou oblastí, která nabízí mnoho možností pro aktivní dovolenou i odpočinek v překrásné přírodě. Ať už máte rádi turistiku, horolezectví či lyžování, nebo se chcete jen pokochat výhledy na majestátní vrcholy a tajemné doliny, Západní Tatry vás jistě nadchnou svou krásou a rozmanitostí.

Autor příspěvku: admin