Města a obce v Tatrách

Města a obce v Tatrách
Města a vesnice v Nízkých a Vysokých Tatrách nabízejí návštěvníkům bohatou historii, architekturu, přírodní krásy a možnosti pro letní i zimní aktivity.

Poprad


Poprad je největším městem ve Vysokých Tatrách a jedním z nejstarších měst na Slovensku. Jeho historie sahá do 13. století, kdy bylo založeno jako osada obchodníků.
Mezi hlavní památky patří gotický kostel svatého Egídia s freskami ze 14. století a renesanční radnice. Mimo historické památky je Poprad známý svými termálními lázněmi AquaCity s teplou minerální vodou ze zdejších pramenů. Zajímavostí je také letiště Poprad-Tatry, které se nachází ve výšce 718 metrů nad mořem a je tak nejvyšší položené mezinárodním letiště v Evropě.
 • Kežmarok
  Kežmarok je malebné historické město ležící nedaleko Vysokých Tater s bohatou minulostí sahajíc do 13. století. V průběhu staletí zde bylo centrum obchodu, řemesel a kultury.
  Mezi nejvýznamnější památky patří hrad Kežmarok, který sloužil jako sídlo místní šlechty, a evangelický dřevěný kostel, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město je také vstupní branou do Tatranského národního parku.
 • Liptovský Mikuláš
  Liptovský Mikuláš je jedním z nejstarších měst na Slovensku a historicky byl střediskem regionu Liptov. Jeho historie sahá do 13. století.
  Hlavní památky města zahrnují renesanční radnici a barokní kostel svatého Mikuláše. Mimo historických památek nabízí Liptovský Mikuláš přístup k nádherné přírodě Nízkých Tater s možnostmi turistiky, cykloturistiky a lyžařských středisek.
 • Ružomberok
  Ružomberok se nachází v údolí mezi Nízkými Tatrami a Velkou Fatrou. Historie města sahá do 13. století a bylo centrem obchodu s dřevem a textilního průmyslu.
  Hlavní památkou města je gotický kostel svatého Ondřeje s freskami ze 14. století. V okolí města se nachází několik lyžařských středisek, jako je Malinô Brdo, a překrásná příroda Národního parku Velká Fatra.
 • Spišská Nová Ves
  Spišská Nová Ves leží na severovýchodě Slovenska nedaleko Národního parku Slovenský ráj. Historie města sahá do 13. století a bylo důležitým obchodním centrem regionu Spiš.
  Mezi hlavní památky patří gotický kostel svatého Jakuba s nejvyšší kostelní věží na Slovensku (87 metrů) a renesanční radnice. Mimo historických památek je Spišská Nová Ves ideálním výchozím bodem pro návštěvu Slovenského ráje s jeho impozantními soutěskami, vodopády a turistickými trasami.
 • Starý Smokovec
  Starý Smokovec je horské středisko ve Vysokých Tatrách, které se stalo oblíbenou zimní i letní destinací již koncem 19. století.
  Historie tohoto místa je spojena s výstavbou železnice, která přinesla rychlý rozvoj turistického ruchu. Hlavní památkou je historická horská chata Villa Flóra z roku 1889. V zimě je Starý Smokovec oblíbeným lyžařským střediskem a v létě nabízí mnoho turistických tras do okolních hor.
 • Tatranská Lomnica
  Tatranská Lomnica je dalším horským střediskem ve Vysokých Tatrách a jedním z nejstarších na Slovensku.
  Historie tohoto místa sahá do konce 19. století, kdy byla vybudována železnice spojující Tatranskou Lomnici s Popradem. Mezi hlavní památky patří historické hotely a vily z přelomu 19. a 20. století. Tatranská Lomnica je známá svým lyžařským střediskem s nejvyšší a nejstrmější sjezdovkou na Slovensku, které se nachází ve výšce 2 190 metrů nad mořem.
 • Ždiar
  Ždiar je malebné horské městečko ležící v pohraniční oblasti mezi Vysokými Tatrami a Belianskými Tatrami.
  Jeho historie sahá do 16. století a je spojena s pastevectvím, zemědělstvím a dřevařstvím. Hlavní památkou je kostel svatého Jiří z roku 1730. Ždiar je známý svými lidovými tradicemi, kroji a řemesly. V zimě se stává oblíbeným lyžařským střediskem a v létě nabízí mnoho turistických tras.
 • Dolný Kubín
  Dolný Kubín leží v Oravském regionu nedaleko Nízkých Tater a Velké Fatry.
  Historie města sahá do 13. století a bylo centrem obchodu, řemesel a kultury. Mezi hlavní památky patří barokní kostel svatého Katariny a renesanční radnice. Dolný Kubín je také znám jako rodiště slovenského básníka Pavla Országha Hviezdoslava.
 • Martin
  Martin je kulturním centrem Slovenska a sídlem Slovenské národní knihovny.
  Jeho historie sahá do 13. století, ale největší rozvoj zažil během národního obrození v 19. století. Mezi hlavní památky patří kostel svatého Martina z 15. století a Slovenské národní muzeum. Martin je také výchozím bodem pro návštěvu Národního parku Malá Fatra s možnostmi turistiky, cykloturistiky a lyžařských středisek.
  Vesnice:
 • Štrba
  Štrba je vesnice ležící u nohou Vysokých Tater nedaleko Popradu.
  Je známá svým horským železničním spojením do Starého Smokovce a Tatízké a Vysoké Tatry jsou jedním z nejkrásnějších regionů Slovenska. Tyto pohoří přitahují návštěvníky z celého světa díky svým krásným kopcům, horským jezerům, vodopádům a mnoha dalším zajímavostem. Následující článek představuje 10 měst a 10 vesnic v této oblasti.
 • Ždiar
  Ždiar se nachází na východ od Tatranské Lomnice a je známý pro svou tradiční architekturu a folklórní tradice. Vesnice byla založena ve 14. století a její hlavní památkou je kostel svatého Egidia postavený v roce 1894. Dalšími zajímavostmi jsou muzeum Ždiarska, mnoho turistických stezek a lyžařské středisko Bachledova dolina.
 • Podbanské
  Podbanské se nachází na západ od Popradu a je ideálním místem pro letní i zimní návštěvníky. Vesnice byla založena ve 14. století jako hornické sídlo a její hlavní památkou je kostel svatého Jiří postavený v roce 1870. Dalšími zajímavostmi jsou lyžařské středisko Podbanské, krásné lesy a mnoho turistických stezek.
 • Tatranská Javorina
  Tatranská Javorina se nacház sever od Popradu a je ideálním místem pro klidnou dovolenou v překrásné přírodě Nízkých Tater. Vesnice byla založena ve 14. století jako hornické sídlo a její hlavní památkou je kostel svatého Křtitele postavený v roce 1889. Dalšími zajímavostmi jsou krásné lesy, horské jezera a mnoho turistických stezek.
 • Tatranská Lesná
  Tatranská Lesná se nachází na západ od Popradu a je ideálním místem pro klidnou dovolenou v překrásné přírodě Nízkých Tater. Vesnice byla založena ve 14. století jako hornické sídlo a její hlavní památkou je kostel svatého Jana Křtitele postavený v roce 1877. Dalšími zajímavostmi jsou krásné lesy, horské jezera a mnoho turistických stezek.
 • Starý Smokovec
  Starý Smokovec se nachází také na úpatí Vysokých Tater a je oblíbenou destinací pro letní i zimní návštěvníky. Vesnice byla založena ve 14. století jako hornické sídlo a její hlavní památkou je kostel svatého Františka Serafinského postavený v roce 1904. Dalšími zajímavostmi jsou lyžařské středisko Hrebienoká Polianka
 • Tatranská Polianka
  Tatranská Polianka se nachází na jihozápad od Popradu a je ideálním místem pro klidnou dovolenou v překrásné přírodě Nízkých Tater. Vesnice byla založena ve 14. století jako hornické sídlo a její hlavní památkou je kostel svatého Martina postavený v ro1901. Dalšími zajímavostmi jsou krásné lesy, horské jezera a mnoho turistických stezek.
 • Nová Lesná
  Nová Lesná se nachází na jihozápad od Popradu a je ideálním místem pro klidnou dovolenou v překrásné přírodě Nízkých Tater. Vesnice byla založena ve 14. století jako hornické sídlo a její hlavní památkou je kostel svatého Michala postavený v roce 1930. Dalšími zajímavostmi jsou krásné lesy, horské jezera a mnoho turistických stezek.
 • Tatranská Lomnica
  Tatranská Lomnica se nachází na úpatí Vysokých Tater a je oblíbenou destinací pro lyžaře i turisty během letních měsíců. Vesnice byla založena ve 14. století jako hornické sídlo a její hlavní památkou je kostel svatého Alžběty postavený v gotickém stylu. Dalšími zajímavostmi jsou lyžařské středisko Tatranská Lomnica, lanovka na Lomnický štít a mnoho turistických stezek.
  Tipy pro letní návštěvu:
 • Procházka po Tatranské magistrále
 • Návštěva horských jezer (např. Štrbské Pleso, Popradské Pleso)
 • Výlet na Lomnický štít lanovkou
 • Cyklistická trasa z Popradu do Kežmarku
  Tipy pro zimní návštěvu:
 • Lyžařské střediska v Tatrách (např. Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso)
 • Běžkování po upravených tratích
 • Sánění na Hrebienku
 • Koupání v termálních lázních v okolí (např. AquaCity Poprad)

Autor příspěvku: admin