Památky a zajímavosti

Památky a zajímavá místa v Tatrách

Tatry, které se rozprostírají na území Slovenska a Polska, jsou nejvyšší pohoří Karpat a nabízejí návštěvníkům řadu překrásných přírodních scenérií, historických památek a zajímavých míst. V tomto článku se podíváme na 10 památek a 20 zajímavých míst ve Vysokých i Nízkých Tatrách.

Památky

1. Hrad Strečno – Středověký hrad z 14. století, který stojí na skalním ostrohu nad řekou Váh. Hrad byl postaven jako strážní pevnost na ochranu obchodní stezky.
2. Oravský hrad – Impozantní hrad z 13. století s dominantní polohou nad soutokem řek Orava a Biela Orava. Jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí na severním Slovensku.
3. Spišský hrad – Patřící mezi největší hrady ve střední Evropě, tento hrad ze 12. století je součásti světového dědictví UNESCO.
4. Kostel sv. Jakuba v Levoči – Pozdně gotický kostel z 14. století, který je známý dřevěným oltářem Mistra Pavla z Levoče, nejvyšším svého druhu na světě.
5. Horská chata Rainerova útulna – Nejstarší horská chata ve Vysokých Tatrách, postavená v roce 1863 jako útočiště pro horolezce a turisty.
6. Kostel Božího Těla ve Vysokých Tatrách – Dřevěný katolický kostel ve slovenském městečku Štrba, postavený v roce 1280 a patřící mezi nejstarší dochované stavby regionu.
7. Stará pošta v Ždiaru – Památkově chráněná budova ze 17. století, která sloužila jako poštovní stanice na obchodní stezce mezi Polskem a Slovenskem.
8. Betliar – Zámek ze 17. století s bohatou historií a překrásnou zahradou ve stylu anglického parku.
9. Námestovo – Město na severovýchodním Slovensku s historickým centrem a pozoruhodnými památkami, jako jsou evangelický kostel či klasicistní radnice.
10. Ľubovniansky hrad – Gotický hrad ze 14. století s muzeem a krásným výhledem na okolní krajinu.

### Zajímavá místa

1. Gerlachovský štít – Nejvyšší vrchol Vysokých Tater a celých Karpat (2 655 m n. m.) s možností výstupu za doprovodu horského průvodce.
2. Lomnický štít – Druhý nejvyšší vrchol Vysokých Tater, dostupný lanovkou z Tatranské Lomnice.
3. Krakonošova zahrádka – Nádherná skalní terasa ve Vysokých Tatrách, která nabízí úchvatné výhledy na okolní hory a doliny.
4. Štrbské Pleso – Nejznámější ledovcové jezero ve Vysokých Tatrách, obklopené horskými štíty a oblíbené pro turistiku i relaxaci.
5. Demanovská jeskyně svobody – Nejdelší jeskynní systém na Slovensku s impozantními stalaktitovými a stalagmitovými útvary.
6. Vodopády Studeného potoka – Řada kaskádovitých vodopádů ve Vysokých Tatrách, které se dají obdivovat na turistické trase.
7. Chopok – Třetí nejvyšší vrchol Nízkých Tater, dostupný lanovkou z Jasné či Demänovské Doliny a nabízející panoramatický výhled na okolní krajinu.
8. Belianska jeskyně – Jediná veřejnosti přístupná jeskyně ve Vysokých Tatrách s bohatou krápníkovou výzdobou.
9. Skalnaté pleso – Ledovcové jezero ve Vysokých Tatrách, odkud lze pokračovat lanovkou na Lomnický štít nebo se vydat na turistické trasy.
10. Morskie Oko – Největší a nejhlubší horské jezero v polských Tatrách, obklopené strmými skalními stěnami a lesy.
11. Dolina Zeleného plesa – Malebné údolí ve Vysokých Tatrách s nádherným Zeleným plesem a horskou chatou Brnčalova chata.
12. Roháče – Skupina vrcholů v Západních Tatrách s náročnými horolezeckými cestami a krásnými výhledy na okolní hory.
13. Námestovo – Město na severovýchodním Slovensku s historickým centrem a pozoruhodnými památkami, jako jsou evangelický kostel či klasicistní radnice.
14. Tatranská Lomnice – Turistické centrum ve Vysokých Tatrách s možností výletů na Lomnický štít, Skalnaté pleso či do okolních dolin.
15. Jasná – Největší lyžařské středisko na Slovensku v Nízkých Tatrách s moderními lanovkami, sjezdovkami a snowparkem.
16. Podbanské – Oblast ve Vysokých Tatrách známá především díky pramenům minerální vody a možnosti relaxace v termálních lázních.
17. Dolina Kežmarskej Bielej Vody – Údolí ve Vysokých Tatrách s krásnou řekou, ledovcovými jezery a množstvím turistických tras.
18. Veľká Studená dolina – Jeden z nejkrásnějších údolí ve Vysokých Tatrách s divokou řekou Studený potok a několika horskými chatami.
19. Zamkovského chata – Oblíbená horská chata ve Vysokých Tatrách, která slouží jako základna pro výstupy na okolní vrcholy a turistické trasy.
20. Králová hoľa – Nejvyšší vrchol Veporských vrchů s rozhlednou, odkud lze pozorovat panoramatický výhled na Nízké i Vysoké Tatry.

Tatry jsou nádhernou destinací pro milovníky přírody, historie a aktivního odpočinku. Ať už se vydáte do Vysokých nebo Nízkých Tater, určitě si zde najdete mnoho zajímavých míst k objevování.

Autor příspěvku: admin